تعدادی از کارگران مس سرچشمه به وضعیت استخدامی خود اعتراض کردند

با تجمع مقابل استانداری کرمان
تعدادی از کارگران مس سرچشمه به وضعیت استخدامی خود اعتراض کردند

نزدیک به ۳۰ نفر از فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران از نیروهای شرکتی و پیمانکاری زیرمجموعه شرکت مس سرچشمه، با تجمع مقابل استانداری کرمان، به وضعیت استخدامی و تبدیل وضعیت نشدن خود اعتراض کردند.
به گزارش بازار از ایرنا، اعتراض کنندگان امروز (پنجشنبه) مقابل استانداری کرمان که عموما فرزندان شهدا و جانبازان بودند، علت تجمع خود را عمل نکردن شرکت ملی مس ایران به قانون استخدامی کشور اعلام کردند.
آنان معتقدند بر اساس این قانون بایستی از وضعیت  قراردادی، شرکتی و پیمانی به نیروی رسمی این شرکت تبدیل وضعیت شوند.

معترضان با حمل بنرهایی با مضمون اینکه «آیا زمان اجرای قانون مصوب و ابلاغ شده مجلس شورای اسلامی در سال ۹۹ نرسیده است؟ مسبب اجرایی نشدن این قانون چه کسانی هستند؟».

بنر دیگر خطاب به استاندار کرمان آمده است، «ما مشمولان قانون تبدیل وضعیت ایثارگران در مجتمع مس سرچشمه خواستار حمایت جنابعالی در اجرای قانون ابلاغ شده دولت و مجلس به شرکت ملی صنایع مس ایران هستیم».

رامین غلامحسینی یکی از تجمع کنندگان در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: نیروهای معترض عموما نمایندگان شرکت های خصوصی، پیمانکاری، شرکتی زیرمجموعه شرکت مس سرچشمه هستند که عمدتا در این شرکت به صورت قراردادی و پیمانی مشغول کار شده اند.

وی تصریح کرد: ما مشمول بند (د) تبصره ۲۰ قانون جامع خدمات ایثارگران هستیم و شرکت ملی مس ایران طبق قانون استخدامی کشوری باید ما را به صورت رسمی استخدام کند اما مسئولان این شرکت از اجرای قانون سرباز می زنند اما متاسفانه به جای سهمیه شهدا و جانبازان، نیروهای جدیدی از بیرون از مجموعه این شرکت استخدام می کنند.

سیدمحسن هاشمی یکی دیگر از معترضان نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: چگونه است که شرکت ملی مس ایران ما را که فرزندان جانبازان و شهدا هستیم و سال ها در بخش خصوصی و پیمانکاری شرکت مس سرچشمه فعالیت می کنیم را تبدیل وضعیت نمی کند؟ درحالی که این حق قانونی ما است.

رییس کمییسیون اقتصادی و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز در بین تجمع کنندگان حاضر شد و ضمن بررسی مشکلات آنان، گفت: معترضان به صورت رسمی نامه خود را ارسال کنند که مشکل آنان بررسی شود.

محمدرضا پورابراهیمی افزود: اگر این افراد شامل قانون تبدیل وضعیت استخدامی بشوند، مراتب آن در سطح ملی پیگیری می شود.

وی ادامه داد: اگر افراد تجمع کننده شامل قانون استخدامی مصوبه مجلس شورای اسلامی نشوند نیز این فرایند شفاف سازی می شود زیرا در این زمینه ابهامی وجود دارد و ابهام در قانون را نیز ما پیگیری می کنیم و وظیفه مجلس شورای اسلامی است.

خبرنگار ایرنا با مسئولان مجتمع مس سرچشمه نیز تماس گرفت که آنان این مشکل را ملی اعلام کردند و مسئولان مربوطه شرکت ملی صنایع مس ایران از جمله معاونت منابع انسانی این شرکت، نیز پس از چند مرحله تماس پاسخگو نبودند. 


22 ارديبهشت 1401 22:44
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟